Detale dyscypliny

Przyjdź, sprawdź się – nie pożałujesz !

Najważniejsza jest atmosfera wspólnego celu, skoncentrowanej na pokonywaniu własnych słabości i doskonalenie się. Nadrzędnymi wartościami Włókiennika Łódź są: wzajemny szacunek, współzawodnictwo, dyscyplina, przyjaźń i zabawa.

Podnoszenie ciężarów to niezwykle emocjonująca dyscyplina sportu, w której ważna jest zarówno siła, technika, jak też taktyka, decydująca o wyborze kolejnych prób. Podnoszenie ciężarów wykonuje się dwiema technikami – rwaniem i podrzutem – rwanie polega na uniesieniu sztangi z pomostu bezpośrednio ponad głowę i przytrzymanie jej. Zawodnicy wykonujący ten bój trzymają sztangę w tzw. szerokim uchwycie; podrzut jest bojem, w którym zawodnicy podnoszą sztangę najpierw na klatkę piersiową, po czym następuje tzw. „wybicie góry”, czyli uniesienie sztangi ponad głowę.

Podnoszenie ciężarów to jedna z najbardziej utytułowanych polskich dyscyplin sportowych, w której zdobywamy medale w każdej imprezie rangi mistrzowskiej.

Najwybitniejsi Polscy ciężarowcy : Waldemar Baszanowski 21 medali, Marian Zieliński 20 medali, Zbigniew Kaczmarek 19 medali, do najwybitniejszych ciężarowców należy doliczyć również Szymon Kołecki, który w igrzyskach wywalczył dwa srebrne medale (w 2000 roku w Sydney i w roku 2008 w Pekinie). Na przełomie XX i XXI wieku należał do najlepszych ciężarowców świata. Największe sukcesy odnosił w kat. 94kg. Obok Szymona twardo stoi Bartłomiej Bonk, który w 2012 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie prowadził po rwaniu w kategorii 105 kg wynikiem 190 kg, a ostatecznie wywalczył brązowy medal wynikiem 410 kg.

Bartlomiej Bonk
Bartlomiej Bonk

Podnoszenie ciężarów w opisie :
Rwanie – konkurencja, w której sztanga musi zostać poderwana ponad głowę jednym płynnym ruchem, aż do pełnego wyprostu rąk w stawach łokciowych. Podczas poderwania sztanga może się ślizgać po udach i podbrzuszu. Podniesiony, w taki sposób, ciężar musi być utrzymany w bezruchu, aż do momentu, gdy sędziowie dadzą sygnał zezwalający na opuszczenie sztangi.
Podrzut – konkurencja, w której najpierw sztanga jest poderwana jednym płynnym ruchem na barki zawodnika, a następnie po chwili wybita nad głowę zawodnika. Wybicie sztangi polega na dynamicznym ugięciu i wyprostowaniu nóg oraz utrzymaniu sztangi nad głową na wyprostowanych rękach.

Trener dyscypliny

http://ukswlokiennik.pl/trener/jaroslaw-schab/

Jarosław Schab

SWOJĄ PASJĄ DO PODNOSZENIA CIĘŻARÓW CHCĘ DZIELIĆ SIĘ Z INNYMI OSOBAMI. Organizator zawodów w I Lidze oraz...

Profil